Ay Tutulmasından Güneş Tutulmasına Doğru 2018

Güneş tutulmasından Ay tutulmasına doğru ilerlerken bizi önümüzdeki dönemde neler bekliyor?

Ay Tutulması

Geçtiğimiz günlerde yüzyılın en uzun Ay tutulmasını yaşadık. İstanbul saatiyle gece 11:20 de meydana gelen tutulmada Koç burcu yükseliyordu. Tutulmanın ilk başladığı andan bitişine kadar olan süre yaklaşık 4 saat (3 saat 55 dakika) sürdü. Parçalı tutulmadan tam tutulmaya geçiş ile birlikte tutulma süresi 1 saat 43 dakikaydı.

Tutulmanın olduğu saatlerde gökyüzünde Mars Ay’a çok yakın derecedeydi.di.

Ay’ın astronomik olarak dünyaya en yakın olduğu, dolayısıyla daha büyük göründüğü noktaya “süper Ay” deniliyor. Bu tutulmada tam tersi bir noktada, “mikro Ay” denebilecek kendi yörüngesinin dünyaya en uzak olduğu yerdeydi. Tutulma Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve Avusturalya’dan izlenebildi.

 

Ay tutulmaları uzun süre etkili güçlü dolunaylar gibi çalışır. Bizi duygusal olarak etkileyen değişimlere işaret eder.  En hızlı hareket eden gök cismi olarak, astrolojik olarak bulunduğu yerde Ay değişimin göstergesidir. Ay tutulmasının süresinin uzunluğu bu tutulma ile gelecek değişimlerin uzun vadeye yayılacağını işaret ediyor.

Ay tutulmasına eşlik eden göstergeler:

  • Tutulmada Türkiye için Koç burcu yükseliyor
  • Ay ile birleşim halinde ve geri hareketteki Mars
  • Tutulmayı t kareleyen Uranüs
  • Yine tutulmaya sekstil ve üçgen ile dahil olan Kiron
  • geri hareketteki Satürn, Plüton, Neptün, Mars, Kiron ve Merkür

 

Genel olarak bu tutulma belki biraz şiddetle gelecek bir değişimi gösteriyor. Muhtemelen  şiddeti dışarıya fazla yansıtılamayacak. Herkes için hayalleri bırakıp evin, veya köklerinin gerçekleriyle yüzleşip, biraz daha sağlam çalışma ve fiziksel olarak ter dökecekleri bir dönemi işaret etmekte. İkinci evdeki Uranüs mali konulardaki ani harcamaları bütçedeki beklenmedik harcamaları, belki kazalar yüzünden olabilecek durumları gösteriyor. Kiron ise bütün bu beklenmedik aksilikleri bir şekilde eski yaralarımızı sarmak için kullanabileceğimizi işaret etmekte.

Bütün sıcak ve sıkıntılı durumlara rağmen iç dengemizi gündelik hayatın detayları içinde, düzen ve itinayla yakalayabiliriz. Gündelik hayatı düzenlemek için (misalen diyete ve spora başlamak için) uygun bir dönem olabilir. Ama burada agresif ve hırslı değişik planları yerine keyifle ve yumuşak geçişle yapabileceğimiz değişiklikleri planlamalarda fayda var. Yani on yıldır veremediğimiz 20 kiloyu önümüzdeki üç ayda vermek gibi agresif bir planın yerine, günlük yarım saat yürüyüşü yaşamımıza katmak, sigarayı bırakmak gibi yumuşak planlamalar. Ayrıca bu dönem gündelik hayatınıza biraz sanat katmak veya el işleriyle uğraşmak için değerlendirilebilir.

Bu kadar çok gezegenin geri harekette olduğu bir dönem kendi iç gücünüzü bulmak, belki meditasyon yapmak, başladığınız ama bitiremediğiniz işleri tekrar gözden geçirmek için ayrıca uygun. Gezegenlerin geri hareketlerini bir yere giderken unuttuğunuz birşey yüzünden eve geri dönmeye benzetebiliriz. Evet bir hedefiniz var o hedefe doğru biraz acele gittiniz ve bir şeyleri tamamlamayı unuttunuz veya yarım bıraktınız, işte bu dönem dönüp o konuyu kapatmanız gerektiğini hatırlatıyor.

Genel olarak tutulmalar dolunaylardan daha uzun süreli etkiye sahiptir. Bazı astrologlar bu etkinin tutulmanın süresinin yıl karşılığı kadar olabileceğini söyleseler de (son tutulma için 4 saat sürdüğünü düşünürsek, 4 yıla yayılan bir etki) ben kendi adıma biraz daha kısa bir dönemi öngörmekteyim. Bu Ay tutulmasının yoğun etkilerinin bir kaç ay, toplam etkisinin ise bir sonraki Ay tutulmasına kadar süreceğini (6 ay-1 yıl arası bir dönemi) etkileyeceğini düşünüyorum. Etkileri ilerleyen dönemde daha çok psikolojik düzeyde sürecek.

Güneş Tutulması

Parçalı Güneş tutulması 11 Ağustos Cumartesi günü saat 12:57’de gerçekleşecek. Dünyanın pek çok yerinden gözlenemeyecek. Tutulmanın gözlenebileceği lokasyonlar: Kuzey kutbuna yakın bölgeler (Sibirya, Greenland, İzlanda, Lapland).

Tutulmaların gözlemlenebildikleri lokasyonları daha yoğun olarak etkilediğinden bahsedilir. Bu anlamda bu Güneş tutulmasının daha derinde, gizli veya dışarıdan farkedilmesi zor etkiler getireceğini söyleyebiliriz.

Güneş tutulmaları aynı zamanda bir “yeni ay”dır. Etkisi bir yıla yayılacak yeni başlangıç temaları taşırlar.

Güneş tutulmasına eşlik eden göstergeler:

  • Türkiye için Güneş tutulmasında Akrep burcu yükseliyor
  • geri hareketteki gezegenlere Uranüs de eklenmiş
  • düzgün hareket eden gezegenler iki benefik Jüpiter ve Venüs
  • Tutulma Aslan burcunda gerçekleşiyor

 

Genel olarak, bu Güneş tutulmasının biraz derinden ve dönüştürücü işleyeceğini, etkilerinin kariyer veya sosyal alanda hissedilebileceğini ve bunun ani evlilik-boşanma veya ortaklık kararları veya da mahkemelerle bağlantılı olabileceğini söyleyebiliriz. Gündelik hayatta kaza ve aksaklıklara karşı dikkati elden bırakmamakta fayda var. Bir şekilde gücümüzü yakın çevremizden, belki kardeşlerimizden alacağımız, fakat ev içindeki tartışmalara, gerginliklere veya kazalara karşı dikkatli olunması gereken bir dönem.

Aşk ve çocuklarla ilgili konularda fazla iyimser, fedakar olacağımız, belirsiz ilişkilere bile başlamakta tereddüt etmeyeceğimiz bir dönem olabilir.

KOÇ ve YÜKSELEN KOÇ   

Koç burçları için bu iki tutulma sonrası dönem öncelikle yaratıcılık, çocuklar ve keyifler ile ümitlerin karşı karşıya geleceği, yapacakları tercihlerde bir parametre olarak maddi kaynaklarını da düşünmeleri gereken, beklenmedik bir şekilde ümitleri için çıkabilecek kaynaklar olduğu kadar, yine beklenmedik durumlarla ayrılan kaynakların başka alanlarda kullanılmasını gerektirebilecek gelişmelerin olabileceği bir döneme işaret ediyor. Yine de kendi paralarıyla bu tür beklenmedik geliş-gidiş dalgalanmaları yaşasalar da banka veya diğer çevrelerden kaynak temin etmek konusunda şanslı durumdalar.

İş ve kariyer konularında ağır ilerleyen ve zorlayan, stres yaratan koşullar olabileceği gibi yakın dönemde artacak sorumluluklar, belki proje revizyonları onları bekliyor. Gündelik hayatın yoğun temposunu iletişim ve iş birliği becerilerini kullanarak çözebilirler.

Güneş tutulmasının etkilerini bir yıllık olarak düşünecek olursak önümüzdeki bir yıl içinde ciddi ilişkilerde, ortaklı ilişkilerde oldukça şanslılar. Güneş tutulmasının Koç burcunun aşk evinde gerçekleştiğinin de altını çizelim. Ayrıca Venüs de bu dönemde uzun dönem ilişkiler ve ortaklıklar evine giriyor. Bu dönemde ilişkilerinde veya ortaklıklarında pozitif gelişmeler olması muhtemel. Bu dönem yalnız Koçlar için yeni ve sağlıklı ilişkiler vaadediyor.

BOĞA ve YÜKSELEN BOĞA

Boğa burçları bu iki tutulma ile geçen dönemi bir miktar iş yüzünden koşturma ve enerji kaybı ile geçirmiş olabilir. Muhtemelen yoğun bir evde oturma isteği duymalarına karşın hayat onları dışarı çıkmaya zorladı. Zaten Boğa burçlarının henüz Uranüs’ün getirdiği hareket ve değişimi hissedememiş, hissetseler de henüz uyumlanamamış olmaları mümkün. Uranüs’ün geri hareketi onlara biraz daha iyi gelecek. Bu anlamda Güneş tutulması sonrası dönemde ağırlaşmış, gerileyen Uranüs, Boğa burçlarının Uranüs ile gelen değişime hazırlanmalarını sağlayacak.

Güneş tutulması sonrası dönem gündelik hayatınızı biraz daha yerine oturtacağınız, günlük hayat rutininize daha fazla sosyallik katmanız gereken bir dönem. İş yerinde zorlanan enerjinizi biraz daha gündelik hayatınıza sanatı çekerek, belki kendinizi şımartacak aktiviteler bularak geçirmeniz yenilenmelerini sağlayacak. Doğrusu iyi bir masajı hak ediyorsunuz.

İkili ilişkiler olarak belki hiç beklemediğiniz itiraflar veya tekliflerle karşılaşacağınız, taliplerin veya ortaklık tekliflerinin sayısında da artış olacağı bir dönem onları bekliyor. Uzun dönem ilişkileri varsa bu süreçte ani evlilik kararları alabilirler.

İKİZLER ve YÜKSELEN İKİZLER

Tutulmaları eğitim-iletişim ve uzak yolculuklar aksından karşılayan İkizler burcu için bu dönem yakın aile konularını gündeme getirebilir. Yurtdışına gitme, uzak seyahatler yapma isteği olsa bile bu yolculuklarda dikkatli olmalarında fayda var. Ani plan değişikliklerine maruz kalabilirsiniz.

Bu yılı biraz ağır değişimler, dönüşümler, krizler, kayıplar ve ölümlerle geçirme ihtimaliniz var. (Lütfen hemen içinizi karartmayın. Sizin için zor bir yıl belki, ama her bireysel harita farklı çalışır. Burcunuz, yükselen burcunuz ve doğum tarihinizdeki gezegenlerin yerleşimi ile birlikte bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Siz baya uzun bir dönemdir krizler evinizdeki ağır ilerleyen gezegenlere alışmış olmalısınız.)

Bu dönemi biraz daha manevi konulara eğilmek için değerlendirebilirsiniz, uzak tatil planlarınızı manevi olarak sizin için önemli olan yerlere yapmanızı tavsiye ediyorum.

Kariyer konularında yaratıcılığınız güçlü, bu dönemi hayallerden daha çok, planlarınızı somutlaştırmak üzerine veya adım atmadan önce plan yaparak geçirebilirsiniz. Aldanmalara, yanlış kararlara karşı dikkatli olun. Ve bu dönemde ani kazalar yüzünden eve kapanmanız muhtemel. Beklenmedik gizli düşmanlarla karşılaşabilirsiniz. Karmik borçlarınızı ödeyeceğiniz bir dönemdesiniz.

YENGEÇ ve YÜKSELEN YENGEÇ

Bu tutulmalar sizin kaynaklar ve ortakların kaynakları ile ilgili konularınızı aydınlatıyor. Kaynaklarınızla ilgili daha önceden planladığınız, hayata geçiremediğiniz projeleri tekrar gözden geçirmek için oldukça uygun bir dönem. Ortaklı işlerde, ortağınızın kaynakları konusunda tartışmalar gündeme gelebilir. Sizin aceleci tavrınıza rağmen partneriniz olayları yavaşlatıcı ve ağır davranmayı tercih edebilir. Fakat yakın çevrenizden ve ailenizden destek alacaksınız.

Bu dönem aşk, ilişkiler ve çocuklar konusunda şansınızın yüksek olduğu bir dönem. Derin bir aşk yaşamanız mümkün, bunun yanı sıra birden fazla ilişki ihtimali de var. Şans oyunları, spekülasyonlar konusunda şansınız yüksek fakat aşırı iyimserlik yüzünden kayıplar yaşayabilirsiniz. Haydan gelen huya gidebilir.

Bu dönem yine uzun süreli ilişkinizdeki problemleri gözden geçirmek, geleceğe dönük güçlü bağlar kurmak, evlenme tarihi belirlemek için değerlendirilebilir.

Gruplar içindeki ilişkilerinizde şaşırtıcı değişiklikler olabilir. Nasıl olduğunu anlamadan merak ettiğiniz bir sosyal yardım kurumunu ziyaret edip, ani bir şekilde üye olup hatta yönetimine bile gelebilirsiniz.

ASLAN ve YÜKSELEN ASLAN

Bu tutulma sizi işaret ediyor. Uzun dönem ilişkiniz veya ortaklıklarınız konusunda bir karşı karşıya gelme durumu ve tartışmalar yaşayabilirsiniz. Bu dönem iletişim, ifade problemleri, yanlış anlaşılmalar yaşabilirsiniz.

Kaynaklar ve yakın çevreniz konularında şansınız bol. Eğer partnerinizle uzun dönem zorlayan bir ilişkiniz olduysa bu dönem sorunları ya çözeceksiniz ya da bağlarınızı kopartacaksınız.

Çalışmanızın karşılığını alacaksınız, ama yoğun, disiplinli ve ağır bir çalışma dönemi sizi bekliyor. Bu yoğun ve ağır günlük hayat ritmi sağlığınızı bozabilir, depresyon, kemikler, diş sağlığı gibi konulara dikkat edin. Bu dönemde güzelliklere, keyiflere ve sanata para harcamanız muhtemel.

Bir şekilde kalabalık, bereketli ve şanslı bir ev hayatınız var. Fakat partnerinizin kaynakları ile ilgili beklentinizi minimumda tutmalısınız. Bu dönemin yine beklenmedik, ani kariyer, statü değişiklikleri getirmesi muhtemel.

BAŞAK ve YÜKSELEN BAŞAK

Böyle pek bir sevimli, şirin olduğunuz para konularında da şansınızın yüksek olabileceği bir yıldasınız. Belki büyük bir aşk yaşıyorsunuz, doğru ve en mükemmel kişi. Ama bu kadar ağır bir ilişki olması gerekli mi, evet gerekli. Böyle bir ilişkiniz yoksa bu dönemde başlama ihtimali çok yüksek. Bunun yavaş başlayan bir ilişki, belki bir ara niyetlendiğiniz ama vaz geçtiğiniz, yoğun duygularınıza rağmen hızlı hareket edemediniz bir ilişki olabilir bu.

Gündelik hayat temposuna, spor sakatlanmalarına, kazalara karşı dikkatli olun. Bir dönemi eve kapanarak veya hastanede geçirebilirsiniz. Gerçi bu yıl içinde kariyer değişikliği planlarınız varsa bu belki sağlık sektöründe de olabilir.

Bu dönem gizli korkularınızla yüzleşerek belki temizleyeceğiniz, korkularınızın ortaya çıkacağı bir dönem olabilir. Fakat bunlarla yüzleşecek kaynaklarınız var. Seviliyorsunuz, yakın çevrenizden destek mevcut. Kariyerinizde bir duraklama olsa da aslında bunu yeni atılımlarınız için bir duraklama dönemi olarak görün.

Bu dönemde ani yurtdışı planları, akademik hayatta gelişmeler olabilir. Üniversiteye dönmek, alan değiştirmek gibi niyetleriniz varsa bu yıl çok uygun.

TERAZİ ve YÜKSELEN TERAZİ

Bence söylenmeyi ve endişelenmeyi bırakın. Bu tutulmalara ümitler ve yaratıcılık evinden yakalandınız. Önümüzdeki dönemin yaratıcılık ve hayallerinize ulaşma konusunu tetikleyeceğini söyleyebiliriz. Yeni planlar kurmak yerine, bir şekilde geçmişten beri hayalini kurduğunuz, niyetlendiğiniz şeylere doğru adımlar atmalısınız. Aşk ve belki çocuklar konusunda da bu dönemde bir değişiklik olma ihtimali var, beklenmedik bir aşk veya beklenmedik veya uzun süredir uğraşılmasına rağmen nihayet gerçekleşecek bir hamilelik gibi.

Eğer bir şekilde ortada yaşayamadığınız bir ilişkiniz veya bastırdığınız duygularınız varsa bu dönemde artık gün yüzüne çıkacak.

Kaynaklar veya partnerinizin kaynakları konusunda beklenmedik değişiklikler, miras durumları olabilir. Gündelik hayatınızın dağınıklığından veya yapmakta olduğunuz fedakarlıklardan fazla bir kaçış yok belki ama meditasyon veya bir müzik aleti çalarak, resim yaparak odaklanmaya çalışmakta büyük fayda göreceksiniz.

Geçmişte sizi incitmiş eski partnerinizle bu dönemde kadersel bir karşılaşma, veya sizi iyileştirecek sağlıklı bir başlangıç ihtimali de bulunuyor.

AKREP ve YÜKSELEN AKREP

Derinlere dalarak geçireceğiniz bu dönemde şansınız bol. Platonik aşkınız size doğru yaklaşıyor olabilir. Bu hayallerinizdeki kişi ve onun gerçekliğini görmenizi engelleyebilir bir süre daha. Ve bir süre daha bu aşkı insanların gözlerinden uzakta yaşayabilirsiniz. Bir süre daha bütün iyimserliğinizle o kişiyi sevmeye devam edeceksiniz.

Bu dönemde yakın çevreniz ve kardeşlerinizle ilgili problemleriniz olabilir. Ana ekseniniz eviniz ve kariyeriniz. Evde değişiklikler yapabilirsiniz. Kariyerinizde yeni bir başlangıç, yeni bir parlama dönemi bekleyebilirsiniz bu yılın gelişmeleri içinde.

Özellikle bu dönem sizin için gündelik hayattaki zararlı alışkanlıklarınızı düzenlemek, gözden geçirmek için iyi bir fırsat sunuyor. Unutmayın kendinizi ancak kendiniz iyileştirebilirsiniz. Bu dönemi faydalı bir şekilde değerlendirin. Gündelik hayat aktiviteleriniz yoğun ve koşturmacalı olsa da bu dönemde bir miktar kilo alabilirsiniz. Ama fiziksel aktivitenizi artırmanızı, belki sigarayı bırakmanızı sağlayacak iradeniz olduğunu hepimiz biliyoruz.

Evle ilgili değişiklik durumlarını yavaş planlamanızda, sonucu krize çevirmemenizde fayda var.

YAY ve YÜKSELEN YAY

Tutulmayı uzak yolculuklar, yüksek eğitim, spiritüel konular, yakın çevre ilişkileri ekseninden karşılıyorsunuz. Bu dönemi belki içinize dönerek, meditasyon yaparak karşılamanız faydanıza olacak. Kardeşler ve yakın çevre ile ilgili konularda bir miktar gerilimler yaşama ihtimaliniz var. Uzak seyahatlerinizde plan değişiklikleri yaşayabilirsiniz.

Ekonomik durumunuzda beklenmedik değişiklikler olabilir. Bu ani harcamalar olabileceği gibi beklenmedik bir para girişi olması da muhtemel.

Kadersel bir takım tesadüfler aşk hayatınızı etkileyebilir. Yakın veya uzak seyahatlerinizde tanışacağınız kişiler veya o kişiler dolayısıyla tanışacağınız kişiler gibi. Kariyeriniz ve gelecek planlarınızla ilgili pozitif bir dönemdesiniz. Gruplar içinde şansınız yüksek. Yine de yakın ilişkilerinizde veya iletişim konularında zaman zaman öfkenizi kontrol etmenizi gerektiren koşullar olabilir veya ani asabiyet patlamalarına maruz kalabilirsiniz.

Gündelik hayatta ani kazalara özellikle elektrikli aletlere karşı dikkatli olun. Ani rahatsızlıklar yüzünden bir takım planlarınızı ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

OĞLAK ve YÜKSELEN OĞLAK

Ekonomik durumunuzda varlıklarınızda veya partnerinizin kaynaklarında bir değişim olabilir. Bu dönemi daha çok kaynaklarınız üzerine odaklanarak geçireceksiniz. Kişisel olarak oldukça güçlü hissettiğiniz, bir şeyler inşa etmekte olacağınız bir dönem. Bu dönemde yakın çevrenize karşı fedakarlıklar yapmanız gerekebilirken, aşk hayatınızda veya çocuklarla ilgili durumunuzda ani değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Bu dönem sizin için ciddi bir değişim ve dönüşümü gösteriyor olsa da kariyer konularında güçlü durumdasınız, hayallerinizi gerçekleştirme konusundaki gücünüz ve azminiz yüksek. Fakat bu değişim ve yoğun stres durumlarının sağlığınızı etkilememesine özen göstermelisiniz.

KOVA ve YÜKSELEN KOVA

Bu dönem siz özellikle ilişkiler ve ortaklıklar konusunda zorlayabilir. Öfkenizi kontrol etmenizde, ani dürtülerle hareket etmemenizde büyük fayda var. Biraz kendinizden vaz geçip karşı tarafı dinlemeniz, “ben”den çok “biz”e odaklanmanızda fayda var.

Kaynaklar olarak sınırlarınızı fazla bilmiyorsunuz, bu dönemde maddi kaynaklarınızda olumlu gelişmeler olacak, fakat bir şekilde kontrollü ve makul harcamalar yapmaya çalışmalısınız. Ev hayatınızda ani ve beklenmedik değişiklikler olabilir.

Dünyadaki bütün olayların sorumlusu siz değilsiniz, herşeyin sorumlusu sizmişsiniz gibi hissetmeyi bırakın ve yaptıklarınızla insanlara katabileceğiniz şeylere odaklanın.

Bu dönem yapabileceğiniz başarılı bir ortaklık veya evliliğe işaret edebilir. Aynı zamanda kariyerinizde pozitif bir döneme işaret ediyor.

BALIK ve YÜKSELEN BALIK

Bu tutulmalarla ilgili geçen dönemi gündelik hayatınızı ve sağlığınızı düzenlemeye odaklanarak geçirmelisiniz. Zararlı alışkanlıklarınızı, bağımlılıklarınızı bırakmak kendinizi iyileştirmek için muhteşem bir dönemdesiniz. Sigarayı bırakabilir, diyete ve spora başlayabilirsiniz, hatta insanlara böylesi değişimler için yol gösterebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için yeterince gücünüz olmadığını düşünüyorsanız, kendinizle bağlantıya geçmek için meditasyon yapabilirsiniz.

Bu dönemde gizli düşmanlıklara veya karmik olaylara karşı dikkatli olun.

Eskinin küllerinden yepyeni şeyleri doğurabileceğiniz ciddi bir değişim döneminin başlangıcındasınız. Bu değişime bilinçli olarak girin. Kaçınır ve adım atmazsanız ileride ciddi sağlık problemleri nedeniyle bu düzenlemeleri zorunlu olarak yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.