• My Goodreads profile

  • Book cover

   Cardano: The Gambling Scholar

   Øystein Ore

   Bence oldukca ilginç bir kitaptı. Tamam daha dürüst olursam kitap o kadar ilginç değildi, çok iyi yazıldığını söyleyemeyeceğim, içinde tekrarlar oldukça fazlaydı. Ama Cardano kesinlikle okumaya değer bir kişilik.

  • Book cover

   Alive and Well with Pluto: Transits of Power and Renewal

   Bil Tierney

   48 % (6 months ago)
   48 % (6 months ago)

   Bu kitabı da beğenenler çıkabilir tabi ama bana bir şey katmadı.

  • Book cover

   Uranüs Depremi Uyanışın Ayak Sesleri

   Nihal Artar

   Uranüs'ün Boğa burcuna girişinin etkilerinin anlatıldığı bu kitabın çok rahat bir dönem kitabı olabileceğini düşünüyorum. Kitap akıcı bir şekilde astrolojiden anlamayanlar için yıllık yorumlar bölümüyle, "Astroloji Meraklısına Notlar" bölümüyle astrolojiyle ciddi olarak ilgilenenlere ufuk açıyor.

  • Book cover

   Anima astrologiae: A Guide for Astrologers

   William Lilly

   67 % (9 months ago)
   67 % (9 months ago)

   Bu ince fakat okumak zaman alan bir kitap.

  • Book cover
  • Book cover

   The Changing Sky: A Practical Guide to Predictive Astrology

   Steven Forrest

   48 % (10 months ago)
   48 % (10 months ago)

   Bu kitap belki üç yıldız hakediyor olabilir, yani bu kadar beğenilmesi, popüler olması belki böyle bir göstergedir, ama... Öncelikle kitap çok Amerikan, böyle self-help kitabı tadında.. okurken böyle “aa evet evet” diyebilirsiniz belki, kapattıktan sonra aklınızda birşey kalmıyor. Artı evler birer böyle bir sonraki seviyeye geçeceğiniz bir “challenge”.

  • Book cover

   Horary Astrology

   Derek Appleby

   63 % (10 months ago)
   63 % (10 months ago)

   Bu kitap her ne kadar astrolojiye yeni başlayanlara hitap etmese de, konuyu özetlemesi bakımından yeterli. Kısa ve net soru astrolojisi bilgisi ve bol örnek.

  • Book cover

   Horary Astrology Rediscovered

   Olivia Barclay

   64 % (11 months ago)
   64 % (11 months ago)

   Oldukça kastırarak başladı. Açık net ifadeler yerine uzun dolambaçlı, ne dediği belli olmayan açıklamalar sıktı beni. Bu kitabı okuyacağıma klasikleri okuyayım (Lilly, Manilus, Maternus, Bonatti), ne kastırıyorum dedim. Kitabı oldukça dağınık, sistematik olmaktan uzak buldum. Ama eğer konuyla ilgili bir miktar bilginiz varsa, baştaki çorbayı atlatabilirseniz kitaptan keyif almaya başlıyorsunuz. Sonlara doğru yine bir miktar dağılıyor.

  • Book cover

   Horary Astrology: The History and Practice of Astro-Divination

   Anthony Louis

   62 % (1 year ago)
   62 % (1 year ago)

   Bu kitap konuyla ilgili tarihsel bilgi bakımından detaylı, aydınlatıcı ve kolay okunuyor. Gerçi zaman zaman yazarın bir takım kavramları süper basit örneklerle anlattığını belirtmem lazım. “Oğlan kızı eve bırakır, tam kızı öpecekken kapıyı anne açar bu “hüsran(frustration)”dır” gibi.

  • Book cover

   Handbook of Horary Astrology

   Karen Hamaker-Zondag

   35 % (1 year ago)
   35 % (1 year ago)

   Düşünüp biraz daha zalim eleştirmeye karar verdim.

  • Book cover

   That Inconjunct-Quincunx-The Not So Minor Aspect

   Frances Sakoian

   Çok yüzeysel ve uyduruk. Kitabın ilk üç-dört sayfasında bu açı kalıbının ne tip bir dinamizmi olabileceği anlatılıyor. İşte 1.evden, 6. ve 8. e olan ilişki gibi düşünecek olursak hastalık ve okült konular ve de çözümü zamana bağlı olan gerilimler demiş. Sonraki sayfalarda gezegenlerin birbirleriyle bu açı kalıbıyla ilişkilerinin ne olabileceği tariflenmiş. ince bir kitapçık zaten ne kadar dolu olabilir diyeceksiniz ama beni sarmadı.

  • Book cover

   Terazinin Hüznü ve Diğer Burçlar

   Jacques A. Bertrand

  • Book cover

   Study Guides in Astrology: Birth Time Rectification

   Lauren Delsack

   Solar Arc yöntemiyle doğum tarihi hesaplamayı Helena Blavatsky'nin haritası üzerinden bence iyi anlatmış. Astrolojiyle ciddi ilgilenenler için, haritaları da çıkartarak iyi bir çalışma kitabı olarak kullanılabilir.

  • Book cover
  • Book cover

   Soru Astrolojisi

   Deborah Houlding, Öner Döşer

   55 % (1 year ago)
   55 % (1 year ago)

   Bu kitap üzerine değerlendirme yapmak biraz zorlanacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki biraz daha özenli hazırlansa tamamına 5 yıldız vermek istediğim bir kitap. Ve şimdilik Soru Astrolojisi konusunda yazılmış/çevrilmiş benim bildiğim tek Türkçe eser.

  • Book cover

   Sultan ve Müneccimi: 18. Yüzyıl Osmanlı Sarayında İlm-i Nücum

   R. Hakan Kırkoğlu

   30 % (1 year ago)
   30 % (1 year ago)

   Kitabı çok beğendim. Doğrusu biraz ağır, belki biraz sıkıcı olabileceğini düşündüğümden ve arada başka şeyler okuduğumdan, bir kaç ay rafta bekledikten sonra elime aldım. Elime aldıktan sonra da neredeyse bir solukta bitirdim.

  • Book cover

   Göklerin Bilgeliği

   R. Hakan Kırkoğlu

  • Book cover

   Ruhun Yolculuğu

   R. Hakan Kırkoğlu

  • Book cover

   Astrology: Mundane & Spiritual

   S. R. Parchment

   74 % (1 year ago)
   74 % (1 year ago)

   1933 yılında basılmış bu kitap oldukça geniş çaplı bilgi veriyor. Yazar GülHaç derneği üyesi, kitap içinde Hristiyanlık, masonluk ve astrolojik sembolizmin değişik açıklamaları var. Kitap üç bölümden oluşuyor, ilk bölüm, astroloji ve yazarın dünya ve evren görüşüne ayrılmış. Oldukça geniş ikinci bölümde tek tek gezegenler evler, harita çizimi, progress haritalar, transitler, horary, haritadaki semboller vb. anlatıyor. Son bölüm ise sağlık astrolojisine ve harita analizine ayrılmış. Bazı bölümleri sıkılarak okuduğumu itiraf etmeliyim, ama genel olarak faydalı bir kaynak olabilir.

  • Book cover

   Horoscope Symbols

   Robert Hand

   62 % (1 year ago)
   62 % (1 year ago)

   Bu kitap elimde oldukça süründü, araya başka kitaplar girdi. Kitabın bazı belli bölümlerinden çok hoşlandım, bazı bölümlerini oldukça sıkıcı buldum. Özetle toplamda tavsiye edebileceğim bir kitap.